Sekcja kolarska

O SEKCJI

Sekcja kolarska CWKS Resovia Rzeszów działa z przerwami od 1919 roku. Prowadzimy szkolenie zawodników od kategorii żak (12 lat) poprzez młodzika, juniora młodszego, juniora do orlika (23 lata) włącznie. Trenują u nas zawodnicy takich konkurencji kolarskich jak:

 
 
                                                                                      
KOLARSTWO SZOSOWE KOLARSTWO GÓRSKIE         KOLARSTWO PRZEŁAJOWE

Zabezpieczamy opiekę wykwalifikowanej kadry trenerskiej, badania lekarskie, badania wydolnościowe, sprzęt dla najlepszych, pomoc w  serwisie sprzętu, możliwość wyjazdów na ogólnopolskie wyścigi oraz zgrupowania (wakacyjne jak i na feriach zimowych). Klub obejmuje zasięgiem całe Podkarpacie.

Wstępnym warunkiem rekrutacji do klubu dla osób niepełnoletnich jest posiadanie karty rowerowej, pisemnej zgody rodzica/opiekuna prawnego oraz przystąpienie do klubu CWKS Resovia.

Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem bliższych informacji zapraszamy do kontaktu.

HISTORIA

Pierwszy wyścig kolarski zorganizowano w Rzeszowie już w 1919 roku, w którym uczestniczyli m. in. Zawodnicy z Krakowa. Duży sukces odniósł wtedy T. Janik zajmując drugie miejsce. Do czołowych kolarzy zaliczali się także Jedliczko i Handzel.

W latach 1935-36 sekcja kolarska została rozwiązana, a kolarze przeszli do Rzeszowskiego Towarzystwa Kolarzy i Motorzystów. W 1952 roku, z inicjatywy A. Małodobrego, Resovia znówich przygarnęła pod swoje opiekuńcze skrzydła.

Sezon 1953 kolarze rozpoczęli od przełajowych mistrzostw okręgu i mistrzostw centralnych odbywających się w Krakowie, gdzie resoviak Z. Gibała zajął trzydzieste miejsce. Zawodnik ten również zdobył Puchar Nowego Mielca i sięgnął po mistrzostwo okręgu w wyścigu na 100 km. Jego partnerami na trasach byli: Pietraszek, Pub, Czajka, Barczak, Kwiatkowski, J. Gibała. W 1954 roku Z. Gibała wycofał się z czynnego życia sportowego, a sukcesy na wyścigowych trasach zaczęli odnosić R. Lechforowicz oraz J. Waluś.

W 1957 roku klubowa drużyna zajęła drugą lokatę w wyścigu „Szlakiem LZS-ów”, zaś R. Lechforowicz zwyciężył w mistrzostwach ZS Budowlani. W tym samym roku A. Dyrak z Resovii została mistrzynią Polski w pierwszych krajowych mistrzostwach Polski.

W latach 1958-63 sukcesy przeplatają się z niepowodzeniami. Lechforowicz uplasował się na drugim miejscu w wyścigu o Puchar RW LZS w Rzeszowie i był piąty w otwartych mistrzostwach Rzeszowa, a jego kolega A. Ataman zwyciężył w wyścigach otwarcia sezonów 1961-62 i triumfował w zawodach o Puchar Hutnika w Stalowej Woli. Rok 1964 nie przyniósł już sukcesów sekcji. Jej działalność została chwilowo zawieszona na skutek przejścia czołowych zawodników do innych klubów. Wznowienie nastąpiło w 1965 roku dzięki instruktorowi Z. Leniartowi, który skupił w sekcji 40 młodych adeptów kolarstwa. W 1967 roku zespół klubowych kolarzy uplasował się na trzecim miejscu w strefowych eliminacjach do mistrzostw Polski oraz zdobył tytuł drużynowego mistrza Rzeszowszczyzny. J. Kozicki i T. Żurawski w 1968 roku uzyskali tytuły wicemistrzów okręgu, a S. Rączy zajął drugą lokatę w mistrzostwach przełajowych.

Działalność sekcji w 1969 roku została zawieszona. Jej reaktywowanie nastąpiło po 30 latach. Inicjatorem wznowienia w 1999 r. działalności był trener i zarazem prezes Podkarpackiego OZKol. Eugeniusz Korbecki. Wspólnie z doświadczonymi działaczami Zbigniewem LEniartem i Zbigniewem Pociaskiem utworzył on sekcję na bazie zlikwidowanego MKS, w którego barwach występowali m. in. Czołowi polscy młodzieżowcy: Dawid Krupa, Krystian Herba i Maciej Jodko.

W pierwszym sezonie tj. w 2000 roku pierwszy z wymieniowych kolarzy zdobył brązowy medal na mistrzostwach Polski w jeździe indywidualnej na czas w grupie wiekowej do 23 lat. Świetnie spisywali się dwaj pozostali na mistrzostwach Polski juniorów w kolarstwie górskim. Jodko wywalczył złote medale w zjeździe i dualu, a Herba brązowy w trialu. Końcem roku D. Krupa przeszedł do grupy kolarzy zawodowych, z której awansował do kadry narodowej i reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach. Natomiast M. Jodko zasilił klub w Wiśle. Stąd też w kolejnych sezonach kierownictwo sekcji skupiło uwagę na szkoleniu młodzieży. W realizacji tego zadania trenera E. Koreckiego wspierał instruktor Michał Leś. Ich wspólna praca przyniosła wkrótce owocne wyniki. Do krajowej czołówki oprócz K. Herby awansowali Tomasz Leśniak i Konrad Wdowik. Tomasz Leśniak w latach 2002 i 2004 zdobył tytuł akademickiego wicemistrza Polski w kolarstwie górskim oraz był reprezentantem Polski na mistrzostwach Europy, natomiast Konrad Wdowik w 2003 roku zdobył Puchar Polski na szosie w kategorii juniorów młodszych.

W sezonie 2004 sekcja szkoliła 30 zawodników. Spośród nich najlepsze rezultaty uzyskała Sylwia Kapusta. Zdobyła ona srebrny medal na górskich mistrzostwach Polski w kategorii młodzieżowej oraz brązowy w kategorii seniorek ustępując jedynie reprezentantkom kraju M. Włoszczowskiej i A. Szafraniec. Ponadto S. Kapusta zwyciężyła w kilku ogólnopolskich wyścigach oraz w międzynarodowych mistrzostwach Niemiec. Jej dorobek wysoko ocenili fachowcy i kibice. W plebiscycie „Nowin” na najlepszych sportowców Podkarpacia uplasował się na 11 miejscu.

W okresie 5-letniej działalności sekcja odnotowała wiele sukcesów. Jej zawodnicy zdobyli 8 medali na mistrzostwach Polski w różnych konkurencjach i kategoriach wiekowych. W rankingu krajowym sekcja plasuje się w trzeciej dziesiątce wśród 150 sklasyfikowanych klubów oraz zajmuje I miejsce w tej klasyfikacji w województwie podkarpackim.

Scroll to Top